Biznes May 10, 11:53 am

Wymiana handlowa między Polską, a ZEA osiągnęła rekordowy poziom

Wymiana handlowa między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi osiągnęła rekordowy poziom, poinformował wice minister spraw zagranicznych Andrzej Szejna podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w środę. Ambasador Polski w ZEA, Jakub Sławek, również zaznaczył, że współpraca między oboma krajami przebiega na najlepszych warunkach.

 

Do Katowic przybyła duża delegacja przedstawicieli ZEA, która jest drugą co do wielkości gospodarką w świecie arabskim po Arabii Saudyjskiej, gdzie od wtorku trwa Europejski Kongres Gospodarczy.

 

Podczas panelu dyskusyjnego dotyczącego współpracy gospodarczej między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna podkreślił, że ze względów politycznych i ekonomicznych Bliski Wschód jest priorytetowym obszarem dla polskiego rządu.

 

Zwrócił również uwagę na sektor energetyczny, szczególnie na energię odnawialną, jako jedną z głównych płaszczyzn współpracy między polskimi a emirackimi przedsiębiorcami.

 

Ambasador Polski w ZEA podkreślił znaczące inwestycje, które potwierdzają mocne więzi gospodarcze między Polską a ZEA. Do tych inwestycji należą między innymi założenie pierwszego centrum logistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej przez emirackiego giganta handlowego Grupę LuLu oraz ekspansja polskiego producenta luksusowych jachtów Sunreef Yachts, który otworzył nową stocznię w ZEA.

 

Rekord wzajemnej wymiany handlowej

 

Ali Husain Makki, dyrektor wykonawczy sektora logistyki i ułatwień handlowych w Departamencie Rozwoju Gospodarczego Abu Zabi (ADDED), stwierdził: „Jeśli chodzi o nasz handel, odnotowaliśmy wzrost o 200%”.

 

Dane polskiego rządu pokazują, że wzajemny obrót handlowy osiągnął rekordowy poziom 1,3 miliarda dolarów w 2022 roku, przy czym eksport z Polski wyniósł niemal 980 milionów dolarów.

 

Makki wskazał na różne zachęty finansowe oferowane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, w tym zerową stawkę podatku dochodowego do kwoty 375 000 dirhamów (102 100 dolarów). Podkreślił, że ZEA są „na czele pod względem możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w regionie”, a Abu Zabi jest najbezpieczniejszym miejscem na świecie.